Fındık kırma ve işleme teknolojileri grubu Innovas Ana Sayfa

 

           

Fındık kırma sistemleri;
Saatlik tam kapasite 2000 kg kabuklu fındık kırım kapasiteli yatay sistem tesis.
    
Genel yerleşim planı ekipman listesi
 1. Kabuklu fındık girişi 16. Geri dönüşüm elevatörü
 2. Kabuklu fındık giriş elevatörü 17. Buruşuk vantilatörü
 3. Ana kabuklu fındık ambarı 18. Kabuk elevatörü
 4. Kabuklu fındık ayırım eleği besleme elevatörü 19. Buruşuk eleği besleme elevatörü
 5. Kabuklu fındık ayırım eleği ve fındık aktarım ambarı 20. Buruşuk eleği ve elek altı ambarı
 6. Kabuklu fındık eleme gurubu ve elek altı ambarları 21. İç fındık ayırım eleği besleme elevatörü
 7. Kabuklu fındık seçim masası 22. İç fındık ayırım eleği ve elek altı aktarım ambarı
 8. Kabuklu fındık aktarım konveyörü 23. İç fındık elek gurubu ve elek altı ambarı
 9. İnce fındık seçilmiş ambarı besleme elevatörü 24. İç fındık aktarım konveyörü
10. İnce fındık seçilmiş ambarı 25. İç fındık seçim bandı besleme elevatörü
11. Taş besleme elevatörü 26. İç fındık seçim konveyörleri
12. Fındık kırım taşları 27. İç fındık vagon ambarı
13. Taş çıkış toz eleği 28. Elektrik panosu
14. Taş çıkış kabuk ayırım vantilatörü 29. Kabuk deposu
15. Sallama elek
       Fındık kırma sistemleri dikey ve yatay sistemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki fındık kırma sisteminin de bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ilk yatırım maliyetidir. Her iki fındık kırma sisteminde de asıl amaç fındığı en az mekanik işleme tabi tutarak (elevatör, konveyör gibi) maksimum verimi ve ürün kalitesini elde etmektir. İmalatını gerçekleştirdiğimiz fındık kırım sistemlerinde öncelikli hedefimiz fındıkta değer kaybı yaratan vurgun (darbe görmüş fındık) ve kırık fındığı (parçalanmış fındık) en düşük seviyeye indirmektir; günümüz fındık kırma tesislerinde toplam kırık ve vurgun oranı en az %6 iken bizim hedefimiz %1'in altında kalmaktır çünkü biz fındıktan kopan her parçanın cebinizden çıkan para olduğunun farkındayız.
 
Diğer fındık kırma sistemlerinden farklılıkları;
Geniş fındık ayırım vantilatörü sayesinde ürün kendi kabuğundan ve içindeki buruşuğundan ve kırık fındığından mükemmel bir şekilde ayrılarak işçilik maliyetinin azalmasını sağlamakta, ayrıca bu sistem sayesinde kabukluğa giden fındık parçaları engellenerek fabrikanın verimliliği arttırılmaktadır.
 
Yarım kırılmış fındık kırım taşı kullanımı sayesinde sınırlı alanda en yüksek kapasiteyi elde etme olasılığını sunmaktadır. Ek taş sistemi ürünün daha hassas işlenmesinde önemli rol oynamakta ve kapasiteden ödün vermeden daha yüksek kaliteli ürün elde edebilmeyi olanaklı kılmaktadır.
  
Geniş çaplı iç fındık elek sistemi ve tasarımı, denemeler ile onaylanarak işlevselliği kanıtlanmış eleme sistemi ile elek altı veya elek üstü gibi problemler ortadan kaldırılmaktadır.
  
Bağımsız çalışabilme; makinelerdeki motor üniteleri kısımsal olarak çalıştığından fabrikada duraklama söz konusu değildir. Kapasiteye bağlı olarak fabrika tasarımlarında kısımsal olarak kapatma ile fabrikada sürekli çalışma sağlanabilmektedir.
 
Bilgisayar destekli tasarımlar ile mevcut binanız yada yeni tasarlanan bir projenin bilgisayar üzerinde tamamlanarak ilk yatırım maliyetinin düşürülmesi
       
 
         Mini ölçekli tesis

 Ana Sayfa 

 
         Mini ölçekli fındık kırma tesisi ortalama 100 Metrekare alana kurulabilir ve 1000 kg/saate kadar kabuklu fındık boyutlandırma, kırma, ayıklama ve sınıflandırma kapasitesine sahiptir.  
 
 
         Küçük ölçekli tesis

 Ana Sayfa 

 
         Küçük ölçekli fındık kırma tesisi  ortalama 250 Metrekare alana kurulabilir ve 2000 kg/saat'e kadar kabuklu fındık boyutlandırma, kırma, ayıklama ve sınıflandırma kapasitesine sahiptir.  
 
 
         Orta ölçekli tesis

 Ana Sayfa 

 
         Orta ölçekli fındık kırma tesisi ortalama 600 Metrekare alana kurulabilir ve 4000 kg/saat'e kadar kabuklu fındık boyutlandırma, kırma, ayıklama ve sınıflandırma kapasitesine sahiptir.  
 
 
         Büyük ölçekli tesis

 Ana Sayfa 

 
         Büyük ölçekli fındık kırma tesisi ortalama 1000 Metrekare alana kurulabilir ve 8000 kg/saat'e kadar kabuklu fındık boyutlandırma, kırma, ayıklama ve sınıflandırma kapasitesine sahiptir.